Evde Hasta Bakımı Programı

Evde Hasta Bakımı Programı
 
Dili Türkçe
Bölüm Başkanı (ya da Eşdeğeri) Öğr. Gör. Elif OKUR                                                                           
Süresi (Yıl) 2
İkinci Öğretim Yok
Kontenjanı Normal Öğretim: (Pasif)                                                           
Staj Durumu Var
Mezuniyet Ünvanı Evde Hasta Bakımı Teknikeri
ÖSYM Tipi TYT
Ders Müfredatı Tıklayınız
Tarihçe

Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü Evde Hasta Bakımı Programı 2015-2016 eğitim öğretim yılında açılmıştir. 

Kazanılan Derece

Programı başarıyla tamamlayan öğrenciye Evde Hasta Programında ön lisans diploması verilir. Mezunlar "Evde Hasta Bakımı Teknikeri" ünavınını alırlar.

Kabul Koşulları

Yükseköğretim Kurulu Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan sınav sonucunda TYT puan türünde yeterli puanı almış  öğrenciler alınmaktadır. Programlara ayrıca, yatay geçiş yoluyla da öğrenci kabul edilmektedir. Bu geçişler bir yönerge ile düzenlenmiştir ve öğrenciler farklı yükseköğretim kurumlarının diploma programları veya aynı yükseköğretim kurumu içindeki diploma programları arasında ancak önceden ilan edilen sayı ve geçiş şartları çerçevesinde geçiş yapabilirler.

Meslekte İlerleme

Programı tamamlayan öğrencilere DGS’den aldıkları puana göre Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Gerontoloji, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümlerine geçiş imkanı sunulmaktadır.

İstihdam Olanakları

Hasta bakım hizmetlerinin yürütüldüğü Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Belediyeler, Hastaneler, Sivil Toplum Kuruluşları ve Özel Kurumlarda yürütülen; huzurevleri, yaşlı bakımevleri, güçsüzler yurdu, yaşlı için gündüz merkezleri, ilgi sağlık birimleri, evde bakım hizmetleri birimi vb. alanlarda uzman gözetiminde evde hasta bakım elamanı olarak çalışabilirler.

Akademik Personel
Öğr. Gör. İlyas ÜN

Öğr. Gör. Neşe İŞCAN AYYILDIZ
Öğr. Gör. Çiğdem KURALAY
 
Ders İçerikleri
 Ders içerikleri için tıklayınız